קניית דירה בעזרת משכנתא

רוב הזוגות הצעירים, בישראל של היום, אינם יכולים לרכוש דירה ללא שימוש במנוף של הלוואת המשכנתא. המחסום המרכזי בקניית דירה הוא המחיר שלה, ובישראל אין כיום דירות זולות. מאז שנת 2007, רמות מחירי הדירות למגורים כמעט והכפילו את עצמן. המחסום בא לידי ביטוי בקושי בגיוס ההון העצמי הראשוני, בגובה 30-40% משווי הדירה הנרכשת, וגם זאת במקרים רבים בסיוע כספי מההורים.

היתרון של נכס נדל”ן, למרות מחירו הגבוה, הוא היכולת לרכוש אותו עם הון עצמי נמוך יחסית.

פרט לדירה (או בית פרטי), אין כיום בשוק אף מוצר במחיר של 1,000,000 ₪ שהבנק יאפשר לך לרכוש אותו עם הון של 300,000 ₪ בלבד.

היות וביצוע קניית דירה הינה הפעולה הכלכלית המשמעותית ביותר בחיי רוב האנשים, הבנקים למשכנתאות הם בעצם “החברים” של הלווה, ולא “האויבים” שלו. לולא הם, לא היינו יכולים להפוך להיות בעלים של נכס נדלני, והיינו נאלצים לגור בשכירות כל ימי חיינו.

בנק הינו סוג של מוסד עסקי, ומן הסתם הוא אמור גם להרוויח על מתן ההלוואה.

צעירי המדינה תמיד ימשיכו לקנות דירות מתוך שאיפה לתת ביטחון של בית למשפחה שלהם.

דירה בבעלות, מאפשרת לך לעצב אותה כרצונך, לשפץ את חדר הרחצה לפי טעמך, לדעת שהילדים שלך יישארו באותה סביבה עם החברים שלהם ובמוסדות החינוך שהם התרגלו אליהם וכמובן גם חוסכת תסכולים של מפגשים עם משכירי דירות שמבקשים להעלות את גובה דמי השכירות.

בנקים למשכנתאות הינם גופים התומכים באותם אנשים אשר קונים דירות.

הבנק נותן לך, מראש, בסכום אחד, את כל הסכום שחסר לך כדי לקבל את מפתח הדירה, ומאפשר לך להחזיר אותו במנות חודשיות קטנות, בקצב שלך, מבחינת גובה הסכום החודשי ומספר שנות ההחזר.

קניית דירה בדרך אחרת, ללא סיוע של הבנק, תאלץ אותך לחפש דירות במחיר של 500,000 ₪ ופחות, באזורים שאולי לא היית רוצה לגדל שם את ילדיך. אזורים אלה מרוחקים גם ממקום עבודתך, והם מתאימים יותר למשקיעי נדל”ן, אשר יכולים להשכיר את הדירות לסטודנטים למשל.

לאחרונה אותת בנק ישראל כי הוא חושש מהמשך עליית מחירי הדירות, מה שעשוי להוביל אותו להחמרת תנאי לקיחת המשכנתא, כגון הגבלת אחוז המימון או שיעור מסלולי ההלוואה מתוך סך המשכנתא. אולם, ספק רב אם יחליט לפעול בתקופה זו – 3 חודשים לפני הבחירות לכנסת – וזאת על מנת שלא לפגוע במגזרים מסוימים, משיקולים פוליטיים.

מכאן שקניית דירה בתקופה זו עשויה להיות עסקה כלכלית כדאית ללוקחי המשכנתאות בתנאים הנוכחיים. זוגות צעירים, משקיעים ומשפרי דיור, שהם שלוש הקבוצות העיקריות של רוכשי הדירות, אמורים לשקול לקיחת משכנתאות כבר כיום, וזאת לפני שיגיע השינוי, באם יגיע.

מחשבון משכנתאות
סכום המשכנתא:
ריבית:
תקופה בשנים:
תשלום חודשי: