משכנתא או שכירות?

שתי אלטרנטיבות כלכליות העומדות בפני כל זוג במיוחד הצעירים שאי אפשר להחליט בוודאות שאחת מהן היא כן מתאימה ולא מובילה להפסדים מיותרים, לכן חשוב לחשב נכון מה כן רווחי יותר ומה לא לפני ההחלטה הגורלית של חייכם.

קניית דירה או שכירות זהו תהליך שעוברים כל בני זוג אך הבעיה היא איזה צעד לנקוט שיהיה מתאים לנו עכשיו וגם בעתיד. ישנם הרבה יתרונות וחסרונות בו זמנית לשתי אלטרנטיבות אלו שמעמידים אותנו מול דילמה מאד גדולה. אך חשוב להבין כמה נושאים לפני קבלת כל החלטה. נושאים אלו כמו :

  • להבין ששכר הדירה הוא לאורך כל החיים אם לא מפסיקים אותו ובסוף הדירה לא שלכם, משלמים למשכיר ובסוף הדירה מועברת לשוכרים אחרים.
  • תשלום המשכנתא הנו לאורך הרבה זמן עם ריביות ופערים שלרוב עולים על מחירה של השכירות בהרבה אך בסוף הדירה עוברת להיות הנכס שלכם.
  • לקחת משכנתא ולשלם לבנק באופן חודשי סכום שהוא גדול יחסית ולמרות זאת הדירה משועבדת לאותו בנק אך בסוך הוא תעבור להיות הונכם האישי.
  • רכישה של דירה נלווית בסכומים גבוהים כמו שכר טירחת עו”ד, מס רכישה, תשלום דמי תיווך, ועוד שיכולים לעלות הרבה כסף שיכול להגיע בסוף לסכום השווה כמה שנות של שכירות.
  • לרוב קניית הדירה היא הצעד הנכון שבו המשכנתא אורכת הרבה שנים אך בסוף ידוע שהדירה תעבור להיות אחד מהנכסים וההון העצמי שלכם.

ובכן, לנקוט את הצעד הנכון צריך לחשב את זה נכון, למשל בדוגמא שבה אחד הזוגות רוצה לרכוש דירה ולא להמשיך לשכור מה שקורה הוא כזה:

נגיד שהזוג משלמים לחודש 4800 ש”ח לחודש שכירות עבור דירה של 3 חדרים שהשווי שלה הוא בערך 2.0 מליון ש”ח, הם החליטו לקנות דירה שהתשלום עבור המשכנתא יהיה לא יותר מהסכום של השכירות, מה שיוכלו למצוא הוא דירה שתעלה בשוויה ל 1.2 מליון ש”ח שהתשלום עבור משכנתא זו כולל ביטוח חיים הוא 4800 ש”ח.  הדירה שתיקנה היא יותר קטנה, לא באותו איזור ולא ברמה שבה הם שכרו. אז מה הפתרון? אם נחשב את זה נכון נוכל להגיע למצב מאד טוב כך שבמידה ונשכור דירה יותר קטנה ובעלויות קטנות יותר ממה ששילמנו עד עכשיו כך השאר יהיה לתוכנית חיסכון שתהיה בעתיד הקרוב להון עצמי ששווה סכום נכבד ממחירה של הדירה לקנייה. כמובן, אחרי כמה שנות שכירות יוכלו הזוג לרכוש דירה עם משכנתא שהיא פחות ממה שהיתה יכולה להיות קודם, לאורך אותן שנים ואולי דירה בשווי של יותר מ 2 מליון ש”ח כך שההחזר החודשי הוא אפילו פחות מ 4000 ש”ח.

חשוב מכל שבמדינת ישראל ההחלטה לקנות דירה או לשכור היא לא מתבססת אך ורק על ההיבט הכלכלי אלא יותר על הפסיכולוגי והחברתי, ז”א קניית דירה מהווה תחושת יציבות וביטחון, עצמאות וללא תלות בבעל בית. לעומת זאת ישנם גם חסרונות לקנייה אך לרוב היתרונות האלו גוברים את החסרונות כמו עבודות התחזוקה שהן במחויבותו של בעל הבית והקונה ובנוסף האפשרות לעיקול ע”י הבנק המלווה.

שכירות לרוב מתאימה להרבה אנשים שיהיה להם קל ואפשרי לעבור בעתיד למקום אחר, ושלא צריכים להיות אחראיים לתחזוקת הדירה. החסרונות בשכירות היא שאין הון עצמי, אין מחיר מדוייק לעלויות השכירות כי ישנם מצבים שהשכירות עולה ולפעמים גם יורדת ובכן אין שליטה על שווי השכירות ויתרה מכך אפשרות הפינוי ע”י הבעלים במקרה של מכירת הדירה או מציאת שוכר אחר יותר אטרקטיבי ועוד…

עוד משהו שיעניין אותך, אישים מתחום התקשורת:
עופר אלשיך you tube
עופר אלשיך goole +
עופר אלשיך

מחשבון משכנתאות
סכום המשכנתא:
ריבית:
תקופה בשנים:
תשלום חודשי: